[email protected]

برای ما پیام بگذارید

021-66068600

باما تماس بگیرید

بیمه بدنه

لطفا به این چند پرسش کوتاه پاسخ دهید!

بيمه بدنه خسارات ناشی از برخورد خودرو به یک جسم ثابت یا متحرک، يا برخورد اجسام ديگر به آن و يا واژگوني، سقوط اجسام، اثر آتش سوزي، انفجار و يا صاعقه و سرقت اتومبيل مورد بيمه را جبران مي‌نمايد.

بیمه بدنه همان طور که از اسمش پیداست در واقع پوششی است برای خودروی شما در برابر خسارات حتی اگر مقصر باشید! با توجه به تغییرات قوانین طی سالهای گذشته و هم چنین افزایش سرسام آور خودرو، خرید بیمه بدنه اگر نگوییم بیشتر از بیمه شخص ثالث اهمیت پیدا کرده، قطعا کمتر از این بیمه نامه نیست. همراه ما باشید

حق بیمه شخص ثالث و میزان پوشش مالی و جانی براساس مبلغ تعیین‌شده برای دیه کامل یک انسان در ماه حرام (که هر ساله توسط قوه قضائیه مشخص می شود) اعلام می گردد. در سال 99 دیه کامل در ماه حرام 440 میلیون تومان و در ماه غیرحرام 330 میلیون تومان مشخص شده است. چهار ماه‌ قمری حرام عبارتند از: ذی‌القعده، ذی‌الحجه، محرم و رجب. به عنوان مثال اگر فوت بخاطر حادثه رانندگی در ماه رجب رخ دهد، مبلغ دیه 440 میلیون تومان و در غیر از ماه های چهارگانه مذکور 330 میلیون تومان خواهد بود. بر همین اساس حداقل پوشش مالی نیز در سال 99، 11 میلیون تومان تعیین شده که یک چهلم دیه کامل در ماه حرام است.

خوشبختانه در قانون جدید به این معضل توجه شده است. قانونگذار با معرفی «خودروی متعارف» این مشکل را حل کرده است. خودروی متعارف خودرویی است که قیمت آن در روز حادثه حداکثر نصف دیه کامل (در سال جاری 220 میلیون تومان) باشد. بر اساس این قانون فرضا اگر قیمت یک خودرو 1 میلیارد و 100 میلیون تومان باشد و در تصادف ۵۰ میلیون تومان خسارت ببیند، با توجه به اینکه قیمت خودروی زیان‌دیده ۵ برابر سقف خسارت مالی است (۵ = 250÷ 1100) راننده مقصر تنها متعهد به پرداخت ۱۰ میلیون تومان است. مابقی خسارت وارده را باید مالک خودروی گرانقیمت از جیب خود بپردازد. مگر اینکه بیمه بدنه داشته باشد. اینجاست که متوجه می‌شویم اتفاقا حادثه خبر داده است به شرطی که کمی‌دقت کرده باشیم و حتما برای خودروی خود مخصوصا اگر گرانقیمت باشد، بیمه بدنه خریداری کرده باشیم.

پوشش های بیمه بدنه به 2 دسته خسارات اصلی و فرعی تقسیم می شوند که خسارات اصلی عبارتند از:

– تصادف خودرو با یک شیء (چه ثابت؛ چه متحرک)

– چپ شدن و سقوط خودرو

– آتش سوزی، صاعقه یا انفجار ماشین یا لوازم یدکی اصلی همراه آن

– سرقت کلی ماشین

علاوه بر خسارات اصلی، که جزء ذاتی بیمه بدنه هستند و قابلیت انتخابی ندارند، بیمه بدنه خسارات فرعی را به صورت انتخابی، پوشش می دهد. برای مثال، سرقت لوازم و قطعات، بلایای طبیعی نظیر سیل و زلزله، شکست شیشه به تنهایی، نوسان قیمت، پاشیدگی رنگ و مواد شیمیایی، هزینه‌های معقولی که برای نجات ماشین، جلوگیری از بیشتر شدن خسارت و انتقال ماشین به تعمیرگاه پرداخت می شود، حداکثر تا 20% قابل جبران هستند.

قبل از شیوع ویروس منحوس کرونا، اگر تصادف می کردید و می خواستید از بیمه بدنه خودرو استفاده کنید، نهایتاً باید ظرف ۵ روز به شرکت بیمه اعلام خسارت می‌کردید. اما پس از شیوع ویروس عالمگیر کرونا، مدت زمان اعلام خسارت خودرو از ۵ روز به ۲۰ روز افزایش پیدا کرده است. این اطلاع رسانی حتی می تواند صورت تلفنی باشد.

برای خرید بهترین بیمه ماشین با کارشناسان مجرب بیمدون در ارتباط باشید و مشاوره رایگان دریافت کنید.