[email protected]

برای ما پیام بگذارید

021-66068600

باما تماس بگیرید

بیمه شخص ثالث

لطفا به این چند پرسش کوتاه پاسخ دهید!

بیمه شخص ثالث اتومبیل، به منظورجبران خسارت هاي مالي و بدني وارد بر اشخاص ثالث تا سقف تعهدات مندرج در بيمه‌نامه صادر می گردد. در بيمه نامه حوادث راننده نیز غرامت ناشي از نقص عضو و يا فوت راننده مقصر حادثه تحت پوشش قرار مي‌گيرد. این دو بیمه، در کنار هم و به صورت اجباری و در قالب یک بیمه نامه صادر می شوند.

بیمه شخص ثالث اتومبیل را همه می‌شناسند و برای ماشین‌های خود خریداری می‌کنند چون اجباری است! اما به طور خلاصه می‌توان گفت در پوشش بیمه شخص ثالث، شخص اول مالک خودرو، شخص دوم شرکت بیمه و شخص ثالث (سوم) فرد یا افراد زیان‌دیده غیر از راننده مقصر در حادثه هستند.
برای مثال در یک تصادف غرامت نقص عضو، فوت و خسارت وارد شده به اموال تمامی‌افراد زیان‌دیده، تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار می‌گیرد. البته راننده مقصر نیز تحت پوشش بیمه حوادث راننده که جزئی از بیمه شخص ثالث است قرار می‌گیرد. با این تفاوت که بیمه حوادث راننده تنها خسارت‌های جانی تحت پوشش قرار می گیرد و در برابر خسارات مالی مسئولیتی ندارد. مبنای تعیین حق بیمه شخص ثالث و میزان پوشش مالی و بدنی، مبلغ تعیین شده برای دیه کامل یک انسان در ماه حرام است. در سال 99 دیه کامل در ماه حرام 440 میلیون تومان و در ماه غیرحرام 330 میلیون تومان تعیین شده است. در تقویم قمری چهار ماه‌ ذی‌القعده، ذی‌الحجه، محرم و رجب ماه‌های حرام به شمار می‌آیند. بدین معنی که اگر فوت ناشی از حادثه رانندگی در یکی از این چهار ماه رخ دهد میزان دیه 440 میلیون تومان و در باقی ماه‌های سال 330 میلیون تومان خواهد بود.

بیمه شخص ثالث چگونه محاسبه می شود؟

حق بیمه شخص ثالث و میزان پوشش مالی و جانی براساس مبلغ تعیین‌شده برای دیه کامل یک انسان در ماه حرام (که هر ساله توسط قوه قضائیه مشخص می شود) اعلام می گردد. در سال 99 دیه کامل در ماه حرام 440 میلیون تومان و در ماه غیرحرام 330 میلیون تومان مشخص شده است. چهار ماه‌ قمری حرام عبارتند از: ذی‌القعده، ذی‌الحجه، محرم و رجب. به عنوان مثال اگر فوت بخاطر حادثه رانندگی در ماه رجب رخ دهد، مبلغ دیه 440 میلیون تومان و در غیر از ماه های چهارگانه مذکور 330 میلیون تومان خواهد بود. بر همین اساس حداقل پوشش مالی نیز در سال 99، 11 میلیون تومان تعیین شده که یک چهلم دیه کامل در ماه حرام است.

محاسبه تخفیف عدم خسارت در بیمه شخص ثالث چند وقتی است که بروز رسانی شده و مانند سابق نیست که هر سال تخفیف به علاوه 1 شود و سال های تخفیف عدم خسارت ماشین شما به دست آید.
در روش جدید دو کلیدواژه «درصد تخفیف بیمه نامه» و «درصد تخفیف حوادث راننده» که بر روی بیمه نامه قبلی درج شده اند، درصد تخفیف عدم خسارت بیمه نامه جدید را مشخص می کنند. در نتیجه برای استعلام قیمت بیمه شخص ثالث ماشین خود باید درصد تخفیف را به همراه درصد تخفیف حوادث راننده اعلام کنید.
فاکتور دوم جهت اعمال تخفیف در بیمه نامه جدید میزان دفعات استفاده از بیمه است. به عبارت دیگر اعلام تعداد دفعاتی که از بیمه بابت خسارت های جانی، مالی یا حوادث راننده؛ پوشش دریافت کرده اید و روی بیمه نامه درج شده است اهمیت دارد.

خودروی شما چه کاربری دارد؟ طبیعتا ماشینی که حمل بار انجام می دهد یا به شهروندان مبتدی آموزش رانندگی می دهد بیشتر در معرض خطر است تا ماشین خانم دکتری که تا مطب می رود و بر می گردد. به عنوان مثال تاکسی ها 20 درصد و خودروهای آموزش رانندگی 30 درصد حق بیمه بیشتر پرداخت می کنند.

همان طور که تخفیف می گیرید در صورت دیرکرد حتی روزانه تمدید بیمه شخص ثالث خود، جریمه می شوید!
جریمه روزشمار بیمه شخص ثالث بسته به ماشین شما متفاوت است. نکنه جالب توجه این است که این جریمه تا 365 روز محاسبه می شود و بعد از یکسال اعمال نمی شود. یعنی جریمه دیر کرد یکسال با دوسال یا بیشتر تفاوتی ندارد.

حق بیمه ارتباط مستقیم با میزان پوشش شرکت بیمه دارد. یعنی شما هرچه حق بیمه بیشتری بپردازید، پوششی که شرکت بیمه برای ماشین شما فراهم می کند، گسترده تر است. حداقل میزان پوشش مالی در سال 99، 11 میلیون تومان است. به عنوان مثال اگر خودروی شما در تصادفی 20 میلیون تومان به ماشینی خسارت وارد کند و شما حداقل پوشش شخص ثالث یعنی 15 میلیون تومان را انتخاب کرده باشید، مابقی خسارت یعنی 5 میلیون تومان را باید شخصا پرداخت کنید. در صورتی که اگر اندکی حق بیمه بیشتر پرداخت می کردید، بیمه تمامی خسارت وارده را پوشش می داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بیمه شخص ثالث خودروی خود با کارشناسان بیمدون تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.